Koberce mají jednu podstatnou nevýhodu – že se po nich chodí. Kdybychom si do domácnosti pořídili svislé gobelíny zavěšené na stěně jako dekorace, například coby obdoba některých zámeckých interiérů, stačilo by z nich občas odsát prach a jejich údržba by rozhodně nebyla tak náročná, jako u koberců na podlaze. Tam totiž vstupuje do hry několik faktorů, které nás nutí nakonec objednávat profesionální čisticí stroje na čištění perských koberců.
Kečup, hořčice, dresink, olej a marináda – jestliže alespoň občas konzumujeme některé pokrmy v obýváku, v ložnici, v dětském pokoji či v pracovně, kde se vyskytují koberce, tu a tam může na podlahu ukápnout trocha kečupu, malé množství hořčice nebo mastnoty ze smaženého bramboráku, a s těmito nečistotami si běžný vysavač neporadí. Naopak jich využijí bakterie pro svou potravu a navíc biologický materiál podléhá rozkladu – oxidaci a mimo jiné i zapáchajícímu žluknutí tuků.
Drobky z rohlíků – k ukápnuté hořčici se může také přidat pár drobků z chleba, bagety nebo rohlíku, a stane-li se to častěji, drobky spolu s tukem vytvoří stěží odstranitelnou hmotu, kde opět bude mít sáčkový vysavač minimální šanci na úspěch.
Zašpiněné podrážky domácí obuvi – i přes pravidelné čištění podrážek domácích papučí se na nich může udržet nečistota z jiných míst v domácnosti, a tu pak vtíráte mezi vlákna do koberce.
Bosá chodidla – jestliže doma neobouváte pantofle ani bačkory a preferujete chůzi v ponožkách, silonových punčochách nebo dokonce přímo naboso, pak počítejte s tím, že váš pot bude brzy součástí kobercových vláken, a co s ním provedou bakterie, je vám zřejmě jasné. Koberec začne časem připomínat několik dnů nošené ponožky.
Prach – kdo se domnívá, že sáčkový vysavač odstraní z koberců všechen prach, bude možná překvapen, že tomu tak rozhodně není. Část prachu se smísí s mastnotou, drobky, různými skvrnami a lidským potem a vytvoří hutnou vrstvu špíny, kterou odstraní už pouze profesionální čisticí stroj, například vychvalovaný a v principu propracovaný systém Rotovac.